Ajans Dolunay Trabzon Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Donuk Omuz Tanısı

Donuk Omuz Tanısı

admin admin -
19 0

 

Donuk omuz, omuzun giderek daha az hareket ettiği ve hareket edebileceği bir durumdur. Bu durum tipik olarak omuz ağrısı ve rahatsızlığı ile birlikte gelir. Hastanın semptomlarını dinlemek, fiziksel bir muayene yapmak ve omuzun hareketlerini değerlendirmek, tanının başlangıcıdır. Bazı durumlarda, omuzdaki ek sorunları belirlemek için röntgen veya magnetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi görüntüleme testleri de yapılabilir.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Donuk omuzun oluşmasının altında yatan neden genellikle tam olarak bilinmemektedir. Ancak, uzun süreli omuz hareketsizliği, bazı tıbbi durumlar (diyabet veya kalp hastalığı gibi) ve donuk omuz omuzda önceki yaralanmalar, bu durumun ortaya çıkma riskini artırabilir. Genellikle, omuz kapsülünün kalınlaşması ve daralması sonucu omuzun hareketi sınırlanır.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Omuz ağrısını ve iltihabı hafifletmek, omuz hareketini iyileştirmek ve normal işlevselliğini geri kazanmak için genellikle tedavi uygulanır. Donuk omuzun tedavisinde ağrı kesiciler, anti-inflamatuar ilaçlar ve fizik tedavi yaygın olarak kullanılır. Omuz hareketliliği, fizik tedavi sırasında özel egzersizlerle geliştirilir. Bazı durumlarda omuz içine steroid enjeksiyonu yapılabilir. Omuz kapsülünü gevşetmek için konservatif tedaviler başarısız olabilir. Ancak fizik tedavi ve ilaç tedavisi, çoğu hasta için genellikle başarılıdır.

Diz Artroskopisi Nedir?

Diz ekleminin içini incelemek için uygulanan minimal invaziv bir cerrahi işlem diz artroskopisidir. Bu işlem sırasında, dizdeki küçük kesiklerden birine küçük bir kamera olan artroskop yerleştirilir. Bu, cerrahın dizdeki sorunları teşhis edebilmesi ve gerektiğinde onarabilmesi için eklemin içini büyük bir ekranda görüntülemesini sağlar.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Diz artroskopisi genellikle, daha önce tanı konulamamış diz ağrılarının nedenini belirlemek, yırtılmış menisküsü onarmak, yırtılmış anterior çapraz bağını onarmak ve diz artroskopisi ile kıkırdak parçalarını veya serbest cisimleri çıkarmak, dizdeki iltihaplı sinovyal dokuyu çıkarmak gibi durumlarda ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda osteoartrit gibi bazı diz eklemi rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılabilir.

Diz Artroskopisi Faydaları

Diz artroskopisinin çok sayıda avantajı vardır. Öncelikle, minimal invaziv bir işlem olduğu için hastaların iyileşme süreleri genellikle daha kısadır ve komplikasyon riski daha düşüktür. İkincisi, bir cerrahın direkt olarak eklemin içine bakabilmesi, daha doğru bir teşhis koymasına ve spesifik sorunları doğrudan çözmesine olanak tanır. Artroskopik işlem sırasında gerekli onarımlar yapılabilir, bu da ayrı bir cerrahi müdahalenin gerekli olmadığı anlamına gelir. Bu, hastaların daha az ağrı yaşamasına ve daha hızlı iyileşmelerine neden olur.

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Omuz yırtığı, omuzdaki rotator manşet tendonlarının yırtılması olarak tanımlanır. Bu yırtıklar, aşırı kullanma, yaşla birlikte tendonların zayıflaması, ağır kaldırma veya omuza doğrudan bir darbe alınması gibi birçok sebepten kaynaklanabilir. Sporcular, özellikle atış yapan sporlarda (tenis, beyzbol) aktif olanlar omuz yırtığı riski altında olabilirler. Ayrıca, tekrarlanan aynı hareketleri yapan veya fiziksel olarak zorlayıcı işlerde çalışan kişilerde de omuz yırtığı riski artmaktadır.

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Omuz yırtığının en yaygın belirtileri arasında omuzda ve kolda ağrı, zayıflık, hareket sırasında veya hareket ederken çıtırtı veya tıkırtı sesi ve omuzu kaldırırken veya belirli hareketler yaparken ağrı bulunmaktadır. Ağrı genellikle gece daha kötüleşir, bu da kişinin uyumasını zorlaştırabilir.

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Omuz yırtığı teşhisi, hastanın tıbbi geçmişini ve semptomlarını inceleyerek yapılır. Omuz hareketini, gücünü ve stabilitesini doktor kontrol edebilir. Kesin bir teşhis koymak için daha fazla görüntüleme testi gerekebilir. Röntgen, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) veya ultrason bu testlerden bazılarıdır. Bu görüntüleme testleri, doktorun omuzda ne kadar büyük bir yırtık olduğunu ve nerede olduğunu belirlemede yardımcı olabilir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir