Ajans Dolunay Trabzon Haberleri

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Gündem
 4. »
 5. Akıllı Tahtalara Format Atma

Akıllı Tahtalara Format Atma

admin admin -
29 0

 

Akıllı tahtalara format atma işlemini teknik servisi çağırarak yapma imkanı bulunuyor. Bunun yanında teknik servisi beklemek istemeyen okullar bu işlemi kendileri yapıyorlar. Akıllı tahta eğitim sistemine getirilen kolaylıklar arasında yer alıyor. Teknolojinin içinde doğan yeni neslin okula olan ilgisinin artmasını bu teknoloji sağlıyor. Aynı zamanda dersler sırasında zaman kaybı yaşanmasının da önüne geçiyor. Okullarda sürekli kullanılan bu tahtalara kimi zaman format atılması gerekebiliyor.

Akıllı tahtaya format atılması için içinde image dosyası bulunan bir usb bellek yeterli oluyor. Bu flash belleğin oluşturulması sırasında bakanlığın hazırlamış olduğu sistem dosyalarının kullanılması gerekiyor. Flash bellek ile format atmak hem daha kolay hem de servisin gelmesi için beklenmesine gerek kalmıyor.

Akıllı Tahtalara Usb ile Format Atma

Akıllı tahtalara usb ile format atma sırasında sistem dosyalarının tümü silinir. Bunun için ihtiyacınız olan tüm dosyaların yedeklerinin alınması gerekir. Tahtaya format atarken klavyeye ihtiyaç duyulur. Klavyeyi tahtaya bağlayarak format atma işlemini yapabilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda imaj atma olarak da adlandırılmaktadır. İşlemin yapılması için şu adımların atılması gerekir.

 • Akıllı tahtaya önce klavye bağlanır
 • Klavye ve usb bağlanması sırasında akıllı tahtanın kapalı olması gerekir
 • Klavye ve usbyi bağlamanın ardından akıllı tahta açılır
 • Ekranda boot menü açılana kadar F7 tuşuna basmaya devam edilir
 • Açılan ekranda flash belleğin seçilmesi gerekir
 • Bunun ardından açılan ekranda sistem geri yükleme seçilmelidir
 • Format bittiğinde yeniden başlat seçeneğine basarak işlem tamamlanır

Akıllı Tahta İmaj Atma

Akıllı tahtalar derslerde zaman kaybı yaşanmasının önüne geçiyor. Etkileşimli eğitimi sağlıyor olması ile de devlet ve özel okullarda kullanılıyor. Yapılan derslerin kaydedilmesi kayıtlara geri dönülerek tekrarın yapılabiliyor olması ile de öğrenmenin kalıcı olmasını sağlıyor. Akıllı tahta imaj atma sonrasında dokunmatik ekranda çalışma sorunu olabiliyor.

Dokunmatik ekran çalışmadığı takdirde drive tekrar yüklenmesi gerekiyor. Okullarda kullanılan akıllı tahtaların arasında farklılıklar bulunuyor. Bundan dolayı da her birine imaj atma işlemi farklı programlar ile yapılabiliyor. Aynı zamanda ilk kullanılmaya başlanan akılı tahtalara yeni tahtaların işletim sistemi yüklenebiliyor.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir