Ajans Dolunay Trabzon Haberleri

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Gündem
 4. »
 5. Tahılların Kraliçesi Kinoa

Tahılların Kraliçesi Kinoa

admin admin -
56 0

Tahılların Kraliçesi Kinoa

Son dönemde en çok ilgi çeken ve popüler olan besin Kinoa nedir diye merak edilmektedir. Kinoa, tam proteinlerden, glütensiz ve tam tahıl özelliğinde olan, besin değeri yüksek karbonhidrattır. İçeriğinde 9 esansiyel aminoasit türünün hepsi bulunur. Botanik değeri, tahıla benzer yapıda ve görüntüde olmasına rağmen ıspanakgiller ailesine ait bir bitkidir. Tam tahıllı özelliği ve glüten içermeyen yapısıyla, birçok alanda pirincin yerini alır. Mineral, vitamin ve lif oranları yüksektir.

Gelişimsel tarihi oldukça eskiye dayanan bitkinin, İnka dönemlerinde ana tahıl grubunun kraliçesi olarak görüldüğü bilinmektedir. Yaygın olarak beyaz ve fildişi renkleri kullanılmasına rağmen siyah ve kırmızı tohum şeklinde de bulunur. Her rengin tadı değişiklik gösterir. Beyaz ve fildişi renginde olan kinoa pişirince kabarır. Siyah ve kırmızı olanlar pişirilme sonrası renk ve hacimlerini korur. Organik yapıda olan bitki, un haline getirilerek de kullanım alanları genişletilmiştir.

Kinoanın Besin Değerleri

Rafine edilen tüm tahıllara göre, tam tahıllarda en iyi değerlere sahip özelliklerde olan kinoa ilk sırayı alır. B ve Demir kaynağı bakımından yüksektir. Yüksek protein içerir. Glutensiz yapısı ve kalori değeri açısından, diyet listelerinde sıkça kullanılır.

100 gr kinoa 120 kcal kalori içerir. 21,3 gr karbonhidrat, 2,8 gr lif, 4,4 gr protein, 1,9 gr yağ, 172 mg potasyum, 17 mg kalsiyum, 1,5 mg demir, yüksek oranda B ve A vitaminini bulunur. Vücudun üretemediği tüm aminoasitler kinoa bünyesinde bolca bulunur. Düşük glisemik indeksine sahiptir. Lifli yapısı tok tutucu özellik gösterir. Protein ve karbonhidrat yapısı metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir.

Kinoanın Kullanım Alanları

Düşük kalorisi, glüten içermeyen yapısı, bol lif özelliğiyle kilo vermede etkili olur. Diyet listelerinde sıkça yer alan bitki, metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle enerji verir. İçeriğinde bulunan çözünür lifler, kan şekeri seviyesinin düşmesini sağlayarak, şeker ve kolesterol seviyelerini dengeler. Zayıflama, diyabet, kolesterol, tansiyon içerikli diyet listelerinde sıklıkla yer alır. Tok tutucu ve enerji verici özelliği, okul dönemi çocuklarının uzun süre acıkmasını engeller. Sporcular yüksek protein ve karbonhidrat içeriği nedeniyle beslenme programlarında bulundurur. Mutfaklarda pirincin kullanıldığı her yemekte kullanılır. Pirince göre daha sağlıklı ve faydalıdır. Zararlı etkileri bulunmaz.

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Diyetlerin gözdesi, popüler ve sağlıklı besin kaynağı, kinoa faydaları nelerdir:

 • Yüksek oranda besin değerlerine sahiptir. Vücudu hastalıklara karşı korur ve direncini artırır.
 • İçeriğinde bulunan lif değerleri, bağırsak florasını iyileştirir.
 • Sindirim ve boşaltım sistemini düzenleyici etkiye sahiptir. 
 • Glutensiz oluşundan dolayı gluten intoleransı olanlar tercih eder.
 • Düşük glisemik indeksine sahip olan bitki kan şekerini düzenler.
 • Potasyum, magnezyum içeriği kramp ve kas ağrılarını giderir.
 • Yüksek antioksidan özelliği karaciğer enzimlerini düzenler, kanser oluşumuna engel olur.
 • 9 farklı aminoasit içeriği bağışıklık sistemini geliştirir.
 • Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakılmasına yardımcı olur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir