Ajans Dolunay Trabzon Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Castel Medya Menajerlik’de, “Postmodern Oyunculuk”

Castel Medya Menajerlik’de, “Postmodern Oyunculuk”

admin admin -
28 0

Castel Medya  Menajerlik’de, “Postmodern Oyunculuk”

 

Ülkemizin önde oyunculuk ve yönetmen menajeri olan Castel Medya Alican Kartal , 8 yıla yakın bir zamandır bulunduğu Beyoğlu’nda bizleri ağırladı. Tertemiz deniz esintileri eşliğinde, mavi ve yeşilin birleştiği bu şirin adada kendilerine bağlı oyuncuların seçimlerini ve eğitimlerini de gerçekleştiriyorlar. Bizim ziyaretimiz esnasında da gördük ki pek çok oyuncu adayı Alican Kartal menajerliğe bağlı olarak çalışmak için başvuruda bulunuyorlar. Hatta bu ilginin zaman geçtikçe dakika dakika daha da arttığına bizzat şahit olduk.

Gelin bu ilginin nedenlerini irdeleyelim: Castel medya  Menajerlik, güven esaslı bir oyuncu menajeri. Hem oyuncu adayları, hem de Menajerlik yetkilileri ile görüştüğümüzde anladık ki sektörde en çok eksik olan husus, karşılıklı güven duygusu. Özellikle aileler, evlatlarının geleceği için kaygılanıyorlar ve onları güvenebilecekleri ajanslara teslim etmek istiyorlar… Alican Kartal menajerlik ,kurumsal ve profesyonel yaklaşımları, sektördeki sağlam konumu ile bu güveni herkeste ziyadesiyle sağlamış durumda.

 

 

Öyle ki yeni nesil araştırmacı gençler, konservatuvar eğitimlerinden önce sanat merkezi araştırmalarında, önceliklerinin Castel Medya  menajerlik olduğunu, bunun en önemli nedeninin de Alican Kartal  menajerliğin güvenilirliği ve yeni yüzlere sağladığı fırsatlar olduğunu ifade ettiler. Hemen hemen TV reklamlarında görülen genç oyuncuların %30’unun Alican Kartal Castel Medya Menajerliğe’ bağlı olduğunu ve cast’larının Castel Medya  menajerlik tarafından yapıldığını çok iyi biliyorlar. Post modern oyunculuk kavramı bu ilginin diğer nedenlerini sorduğumuzda karşımıza oyunculuk eğitimlerindeki farklı yaklaşımlar çıkıyor. Castel Medya  menajerlik tarafından literatüre sokulan “Post modern Oyunculuk” kavramı, Beyoğlu’ndaki bu merkezde kendini hissettiriyor. Bu kavramı Castel Medya menajerlik yetkililerine sorduk ve aldığımız cevaplar bizi oldukça memnun etti.

 

 

Yepyeni bir yaklaşım ve sektörde çığır açan bir kavram olan “Postmodern Oyunculuk” sürecinin en önemli kriteri oyunculuğa değil “doğallığa” ve beraberinde “duyguya” yatırım yapılması. Oyunculuk eğitimi veren pek çok ajans, doğallık ve duygudan ziyade ezber yeteneklerini arttırmaya çalışıyorlar. Sürekli ezberlenen metinler kadar kızgınlık, üzgünlük ve şaşkınlık gibi yüz ifadeleri de oyunculara aynen bir robotmuş gibi ezberletiliyor. Oyuncular bir müddet sonra sadece yüzleri ile oynadıklarını, bunun tek başına yeterli ve etkileyici olduğu duygusuna kapılıyorlar. Oysa seyirciyi derinden etkileyen şeyler; gerçek bir duygu yoğunluğu, samimiyet ve en önemlisi de jest ve mimikler ile verilmeye çalisilan duygunun ayni olması. Castel Medya  Menajerlik‘de bu kapsamda, yeni projeler ve diyaloglu roller için yaptığı araştırmalarda, Postmodern oyunculuk yapabilecek adaylar üzerinde yoğunlaşmış durumda. Yaptıkları mülakatları izlediğimizde, çok yakışıklı, aşırı güzel ya da fit bir vücuda sahip adaylar yerine karakter rollerinin hakkını verebilecek, rolünün duygusunu yansıtabilen oyuncular istediklerini anladık. Daha önce oyunculuk eğitimi alıp, Castel Medya  Menajerlik mülakatına katılan adaylara yaptıkları eleştiriler, aslında oyunculuk eğitim sistemimize yapılan ciddi bir geri besleme olabilecek nitelikte. Bu kişilerin, aldıkları oyunculuk eğitimlerinin kabiliyetlerini körelttiğini ve birer robot tarzında sanki aynı tornadan çıkmış ifadelerle oyunculuk yapmaya çalıştıklarını bize örneklerle gösterdiler.Oysa ekran önündeki dikkatli Türk seyircisinin, izledikleri yüzlerce oyunculuk örnekleri karşısında işin uzmanı olduklarını ve duyguyu yansıtamayan oyuncuları izlemek zahmetine katlanmadıklarını bizlere ifade ettiler. Mülakatlarda, ülkemiz gençleri için faydalı olmak adına mülakatı başarısız olan adaylara bile eksikliklerini anlatmaları bunları nasıl tamamlamaları gerektiğini de söylemeleri gerçekten önemli bir ayrıntıydı.

 

 

Castel Medya  Menajerlik yetkilileri, asli işlerinin eğitimcilik olduğunu ve tecrübelerini paylaşmalarının genel bilinç seviyesini arttırmasıyla, daha kaliteli işlerin ortaya çıkacağına inandıklarını söylediler.

 

 

Oyunculuk için ilgili olan ve kendilerine başvuracak tüm adaylara en önemli tavsiyelerinin bol bol kitap okumaları olduğunu özellikle belirttiler. Özellikle kültürel ve sanatsal ağırlıklı kitaplara yönelen oyunculuk adaylarının zihni ve kültürel gelişimlerinin, kendilerini bir adım öne çıkaracağına inandıklarını eklediler. Ayrıca sektörde kalıcı olmanın da kitap okumanın önemli bir getirisi olduğunu hassasiyetle dile getirdiler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir